Schedule

2023 Schedule

Thursday, August 10

7:00pm and 9:00pm – Pre-BBC Concert – Julian Vaughn
@South Jazz Parlor (Ticketed Event)
600 N. Broad st., Philadelphia, PA 19130

Friday, August 11

9:00-10:30am – Attendees Check-in – Hotel Lobby
10:30-10:45 Orientation – Fairmount Ballroom
10:45 – Bass Circle – Fairmount Ballroom
12:00 – 1:00pm – Lunch Break
1:00 – 2:00 – Master Class – Julian Vaughn – Fairmount Ballroom
2:30 – 3:30 Core Workshop I
Beginner – Rob Smith (Montgomery)
Intermediate – Freekbass (Fairmount Ballroom C)
Upper Intermediate – Chris Farr (Fairmount Ballroom A)
Advanced – Tim Hutson/Joe Aranda (Lincoln)
4:00 – 5:00 Applied Workshop I
Beginner – Al Turner (Montgomery)
Intermediate – Chico Huff (Fairmount Ballroom C)
Upper Intermediate – Ryan Madora (Fairmount Ballroom A)
Advanced – Patrick Pfeiffer (Lincoln)
5:15 – 6:15 Core Workshop II
Beginner – Freekbass (Montgomery)
Intermediate – Chris Farr (Fairmount Ballroom C)
Upper Intermediate – Tim Hutson/Joe Aranda (Lincoln)
Advanced – Rob Smith (Fairmount Ballroom A)
7:30 – 9:00 Meet and Greet Reception – Fairmount Ballroom
9:00 – 10:30 Camper Jam Session – Junior Ballroom
10:30 – Night Owl Classes – Slap Bass w/Walt Finnerty (Lincoln),
Keyboard Bass w/Josue Santiago – Fairmount

Saturday, August 12

6:00am Expo Load In/Setup
8:00am Morning Stretch w/ Owen Brown – Fairmount Ballroom
8:15am Motivational w/ Gerald Veasley – Fairmount Ballroom
9:00am EXPO Opens for Campers – Junior Ballroom
10:45am – 11:45am Applied Workshops II
Beginner – Chico Huff (Montgomery)
Intermediate – Ryan Madora (Fairmount Ballroom C)
Upper Intermediate – Patrick Pfieffer (Fairmount Ballroom A)
Advanced – Al Turner (Lincoln)
11:45 to 12:45pm Lunch Break
12:45pm – 1:45pm Core Workshops III
Beginner – Gerald Veasley (Montgomery)
Intermediate – Tim Hutson/Joe Aranda (Lincoln)
Upper Intermediate – Rob Smith (Fairmount Ballroom A)
Advanced – Freekbass (Fairmount Ballroom C)
2:30 – 3:30 Applied Workshops III
Beginner – Ryan Madora (Montgomery)
Intermediate – Patrick Pfieffer (Fairmount Ballroom C)
Upper Intermediate – Al Turner (Fairmount Ballroom A)
Advanced – Chico Huff (Lincoln)
4:00 – 5:30 EXPO Master Class – TBA Fairmount Ballroom
6:00 Expo Closes
6:15 End of Day Announcements and Giveaways – Fairmount Ballroom
8:00 to 10:00 – Jam Session – Fairmount Ballroom
10:30 – Night Owl Classes – Slap Bass w/Walt Finnerty – Fairmount, Latin
Bass w/Josue Santiago – Lincoln

Sunday, August 13

8:00am Morning Devotional Luther Dowdell – Fairmount Ballroom
8:30 Motivational Talk w/ Gerald Veasley – Fairmount Ballroom
9:00 – 10:00 Core Workshops IV
Beginner – Tim Hutson/Joe Aranda (Lincoln)
Intermediate – Rob Smith (Fairmount Ballroom C)
Upper Intermediate – Freekbass (Fairmount Ballroom A)
Advanced – Chris Farr (Montgomery)
10:15 – 11:15 Applied Workshops IV
Beginner – Patrick Pfieffer (Montgomery)
Intermediate – Al Turner (Fairmount Ballroom C)
Upper Intermediate – Chico Huff (Fairmount Ballroom A)
Advanced – Ryan Madora (Lincoln)
11:15am – 12:30pm Lunch Break
12:30 – 2:00 Master Class – Dennis Chambers/Gary Grainger
2:00 – 2:30 Break
2:30 – 3:00 Giveaways and special presentation- Fairmount Ballroom
3:00 – 5:30 Closing Ceremony/Grand Prize Giveaway – Fairmount
Ballroom